10 најдобри евергрини за жива ограда и екрани за приватност – демо

Евергрини прават прекрасни, жива ограда и екрани за приватност. Некои брзо растат во густи жива ограда, додека други се развиваат бавно и бараат поретко отсекување. Тие го задржуваат своето зеленило во текот на целата година за да го подобрат вашиот пејзаж и да создадат постојана зелена бариера. Освен што создаваат приватност, тие можат да сокријат грозни структури, вклучително и рудиментирана ограда. Високите жива ограда служат како штитници за ветер и обезбедуваат сенка каде што е потребно за градинарски растенија. Зимзелените зеленило, со остри шилести лисја или трње, можат дури и да дејствуваат како бариера за обесхрабрување на животните и домашните миленици. Зимзелените ги има во сите облици, големини и видови зеленило. Цветовите, доколку ги има, обично се незначителни, но можат да привлечат пчели и други опрашувачи. Разновидното зеленило има широк спектар на бои и шаблони кои, заедно со големината и видот на листовите, можат да создадат изглед кој одговара на вашиот план за пејзаж. Еве 10 зимзелени грмушки што треба да ги земете предвид за создавање жива ограда за да ги задоволи вашите потреби.19 Екслузивни огради за приватност за живеење (Плус примери за растенија) Најдобри зимзелени жива ограда за приватност 01 од 10 Симшир Смреката / Кара Кормак Долго време е омилен во Европа, шимширот многу добро реагира на кастрењето и обликувањето. Освен што прават одлични жива ограда, шимшировите се омилено дрво за топијар. Ситните, зимзелени листови остануваат уредни кога се исечени. Корејската зеленика се покажува како поцврста од англиските сорти. Се реже на крајот на пролетта, бидејќи новиот раст потемнува. Големината варира во зависност од видот и претпочита целосно сонце до делумна сенка. Име: шимшир (Buxus) USDA Зони на растење: 6 до 8 Сонце: Делумна или обесена сенка Потреби за почва: Добро исцедена почва во опсег од 6.8 до 7.5 pH 02 од 10 Yew The Sp / Adrienne LegaultYew прави густа жива ограда која добро реагира на кастрењето. Обрасната жива ограда од тис често може да се обнови со тешко кастрење кон крајот на зимата. Многу тисови што се користат за насади на темели остануваат сквотови. T. бакатата расте до 6 стапки висока и 16 стапки широк, што ја прави одлична за заштита. Еднообразноста на жива ограда од тис прави голем ѕид за затворени градини. Тоа е бавно-средно одгледувач. темнозелени игли и црвени бобинки Изложеност на сонце: сонце, делумна сенка или целосна сенка во зависност од сортата Потреби од почва: Добро исцедена почва со неутрална pH 2 од 10 Arborvitae Green Giant (Thuja Green Giant) Valery Kudryavtsev/Getty ImagesArborvitae Green Giant беше воведена од САД Национален Арборетум. Можете да го одгледувате во речиси сите почвени услови од песок до глина. Формира пирамидална форма и не бара кастрење. Отпорен е на штетници, па дури и на елени. За брза жива ограда или заштита од ветрот, засадете ги овие растенија на растојание од 5 до 6 метри. За постепена жива ограда, засадете од 10 до 12 метри оддалеченост. Овие брзорастечки може да достигнат 60 стапки високи и 20 стапки широк. Име: Arborvitae Зелен џин (Thuja standishii × plicata) USDA Зони на растење: 2 до 7 Изложеност на сонце: Целосно до делумно сонце Потреби од почва: толерира низа почви, но претпочита влажна добро- исцедени кирпичи 04 од 10 Holly The Spruce / Autumn Wood Популарно поради своите сјајни зелени лисја и светло-црвените бобинки, зеленичките изгледаат најдобро ако се чуваат исечени и полни. Само женките поставуваат бобинки, но ќе ви треба мажјак за вкрстено опрашување. Има некои нови сорти за кои не се потребни два пола. Холиите претпочитаат кисела почва и може да биде неопходно додавање тресет или градинарски сулфур. Американската зеленика е пошироко прилагодлива од англиската зеленика. Тоа е средно одгледувач, достигнувајќи височина од 6 до 10 стапки и ширење од 5 до 8 стапки. Засадете синили на растојание од 2 до 4 стапки и погрижете се за тешко кастрење за обликување кон крајот на зимата или раната пролет. Холиите може лесно да се исечат во секое време од годината. Име: Холи (Ilex) USDA Зони на растење: 5 до 9 Сорти на бои: зеленикаво-бели цветови и црвени бобинки Изложеност на сонце: целосно сонце до делумна сенка Потреба од почва: Добро исцедена, малку кисела, плодна почваПродолжи до 5 од 10 подолу. 05 од 10 Firethorn Spruce / Evgeniya VlasovaFirethorn може да биде малку непослушен, но сепак изгледа впечатливо во пејзажот. Тој е зимзелен со бели цветови во пролет и портокалово-црвени бобинки од лето во зима и е популарен за божиќни украси. Ова растение толерантно на суша сака целосно сонце до делумна сенка. Засади огнени трње на растојание од 3 до 4 метри. Брзо расте и може да достигне висина од 8 до 12 стапки и ширење од 3 до 5 стапки. Ако е потребно, по цветањето исечете го. Име: Огнен трн (Pyacantha coccinea) USDA Зони на растење: 6 до 9 Сорти на бои: мали бели цветови што резултираат со портокалови плодови Изложеност на сонце: Целосно сонце до делумна сенка Потреба од почва: влажна, добро исцедена почва 06 од чемпрес10 Смреката / Евгенија Власова Лејландскиот чемпрес е зимзелен цвет како колона со рамни лисја како лушпи. Создава цврст екран за приватност или шофершајбна што е толерантна на сол и најдобро расте на полно сонце. Многу нови сорти се одгледуваат за посина боја, разновидност и повеќе пердувести зеленило. Брзо расте и можете да го исечете за да го обликувате бидејќи новото зеленило се продлабочува во боја. Може да достигне висина од 60 до 70 стапки и ширење од 15 до 20 стапки. Име: Лејланд чемпрес (x Cupressocyparis Leylandii) USDA Зони на растење: 6 до 10 Боја Сорти: Бело сонце Изложеност: Целосно до делумно сонце Потреби од почва: кисела или неутрална глина , кирпич и песок 07 од 10 Разновидниот јапонски ловор (Aucuba japonica) Смреката / Евгенија Власова Исто така познат како дрвото од златна прашина, ‘Variegata’ има кожести бледо зелени листови прошарани со жолта разновидност. Ова дрво се издвојува, особено кога се користи за осветлување на засенчената област, која ја претпочита. Добрите избори вклучуваат „г. Голдстрик“ и „Макулата“. Овој ловор сака влажна почва, но може да се справи со периодични суви периоди. Тоа е бавен одгледувач кој може да се закрои во рана пролет до лето. Може да достигне висина од 6 до 9 стапки и ширење од 3 до 5 стапки. Име: разновиден јапонски ловор (Aucuba japonica ‘Variegata’) Зони на растење на USDA: 7 до 10 Боја Сорти: разновидно зеленило, златни дамки, црвени бобинки Изложеност на сонце: Полно сонце до делумна сенка Потреби од почва: Речиси сите добро исцедени почви 08 од 10 Cotoneaster The Spruce / Leticia AlmeidaКолку поисправени котонести може да се користат за да се формира цврста жива ограда. Неколку видови котонестер се зимзелени или полузимзелени. Постојат неколку сорти; В. lucidus расте до 10 стапки, C. глаукофилусот расте од 3 до 4 стапки со ширење од 6 стапки; и В. franchetii расте 6 стапки со ширење од 6 стапки. Оваа грмушка бара малку кастрење, но секое обликување треба да се направи во рана пролет за зимзелени и непосредно пред почетокот на новиот раст на полузимзелените. Име: Cotoneaster (C. Луцидус, Ц. глаукофилус, Ц. franchetii) USDA Зони на растење: 5 до 9 во зависност од сортата Боја Сорти: Црвени бобинки и светло зеленило на есен Изложеност на сонце: Целосно сонце до делумна сенка Потреби од почва: Влажна, но добро исцедена, глинена почва Продолжете до 9 од 10 подолу. 09 од 10 Небесен бамбус Смреката / Gyscha RendyNandina domestica е популарна во јужниот дел на САД, каде што нејзините бобинки есен/зима се највпечатливи. Сепак, Нандина е поцврста отколку што сугерира нејзиното деликатно зеленило. Белите пролетни цветови доаѓаат во паники слични на hydrangea и се проследени со гроздови црвени бобинки. Лисјето руменило црвено за есен и зима. Тој е среден до брз одгледувач и може да се закрои пред нов раст. Очекувајте височина од 5 до 7 стапки и ширење од 3 до 5 стапки. Име: Небесен бамбус (Nandina domestica) USDA Зони на растење: 5 до 10 Сорти на бои: бели или розови цветови; црвени бобинки; есенско зеленило Изложеност на сонце: Делумно сонце Потреби од почва: Богата, кисела почва 10 од 10 Смрека / Евгенија Власова Класично растение за жива ограда, не сите лубеници се зимзелени. Густото зеленило реагира исклучително добро на резидбата и може да се исече по цветањето. Повеќето имаат бели летни цветови, а потоа црни бобинки. Privet е многу приспособлив и ќе расте во речиси сите услови од полно сонце до сенка. Овие брзи одгледувачи достигнуваат висина од 15 стапки и ширење од 5 до 6 стапки.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *