23 идеи за мал двор за да го искористите максимумот од вашиот простор

Не секој е благословен со голем двор, но има многу идеи за мали дворови за да го направите вашиот имот да изгледа и да функционира најдобро. За оние кои живеат во места со потесни отворени простори, прашање е само да вежбаат паметен дизајн во помал обем. Без разлика дали живеете во стан, стан, градска куќа, мансарда или куќа што има повеќе внатрешен отколку надворешен простор, сепак можете да издлабите двор со земја, дрвја, растенија, дворови, седење, па дури и водни карактеристики. Најдовме 23 различни дизајни и решенија за мали дворови и отворени простори, од урбани до приградски и сè друго помеѓу. Најдобар софтвер за дизајн на пејзаж 01 од 23 Тусон Дизајн на мали дворови Кетрин Придо Кетрин Придо прави магија со малите простори во Тусон и другите градови во Аризона, влевајќи боите на небото, околниот терен и природата во нејзините пејзажни дизајни за дворните домови и станови. Таа стручно ги спојува стиловите и материјалите: подмладување на модерен надворешен мебел од средината на векот, додавање рустични материјали, наоѓање иновативни намени за шарени плочки и инкорпорирање на скулптурни форми и сукуленти. базен. Prideaux Design, со помош на Cimarron Circle Construction Company, дизајнираше неверојатен сино стаклен базен со мозаик како централен дел на дворот, со полицата за лежалки во базенот кога температурите во пустината скокаат. Дополнителните функции вклучуваат гравиран бетонски двор, зарѓосани челични панели и ѕидови, оригинални ѕидови од кирпич и ревитализиран стар сет за трпезарија во двор на Браун Џордан. Продолжете на 2 од 23 подолу. 02 од 23 Двор за историски дом Џејкобс Грант Германското село во Колумбус, Охајо, е населба со куќи од тули, изградени во 1800-тите од германски имигранти, кои биле подложени на зачувување и ревитализација од 1959 година. Малиот двор во областа, кој имаше избледени бетонски плочки и голема железна маса, беше трансформиран од Џејкобс Грант Дизајн во функционален, пријатен простор за своите нови сопственици на куќи. Џејкобс Грант го подели просторот на две области: надворешна дневна соба и трпезарија, опкружена со жива ограда од габер и зеленика за да создаде интимност и структура. Дизајнирани во соработка со Pots Abilities, просторите вклучуваат тули и син камен, материјали што се користат на фасадата на историската куќа. Продолжете на 3 од 23 подолу. 03 од 23 Шпански бунгалов ископајте ја вашата градина Со децении, тревниците беа главна покривка без никој да размислува многу за тоа. Тоа е сè додека тековната суша во Калифорнија и другите суви региони не ги принуди пејзажитерите и сопствениците на куќи да ја преиспитаат тревата што тече вода и да дојдат до алтернативи, како што е уредувањето на пејзажот. Решението на Dig Your Garden за малиот двор на постар бунгалов во шпански стил во Сан Анселмо, Калифорнија, требаше да ја замени тревата со притаен мајчина душица и други подземни покривки и растенија со ниска вода. Додадена е нова патека со камени плочи од Аризона, заедно со мал двор што ги повторува теракотните тонови пронајдени на друго место на надворешноста на домот. Други карактеристики, сведени на минимум, вклучуваат портокалова фотелја Fermob, шарена керамика и растенија толерантни на суша како тибучина, лавовска опашка, лаванди, рузмарин, равнец, исоп на зајдисонце, џуџеста јагода и разни сукуленти и украсна трева. СоветA xeriscape градината е дизајнирана да користи минимална вода. Иако вообичаено се практикува во суви, сушни клими, станува популарен и во други типови на клими како начин да се намали употребата на вода додека заштедува пари и време за уредување. Продолжете на 4 од 23 подолу. 04 од 23 Претворање на предниот двор во двор Кетрин Бослер Што правите кога вашата куќа нема двор? Позајмувате простор каде и да го најдете. Во овој случај, дизајнерката на пејзажи Кетрин Бослер погледна во предниот двор од 560 квадратни метри за овој имот во Лос Анџелес. Инспирирана од блискиот брег, Bosler Earth додаде дрвена палуба обоена во потресена сива боја за да создаде дневна соба со оган јама. Надворешната трпезарија има распаднат гранит (DG) под нозете и има скара и шалтер за подготовка. Бослер, исто така, вгради висока фонтана за маскирање на уличната бучава и привлекување птици, додаде вградени клупи од дрво и штуко, жива ограда за приватност и пергола со јасмин за неговиот привлечен мирис.“ Предизвикот беше да се вклопи сè во толку мал простор без се чувствувате измислено и претерано и да го направите просторот многу приватен“, вели Бослер. Продолжете на 5 од 23 подолу. 05 од 23 Заден двор со топла када и скара Земјиште студио може стара палуба и желбата да се елиминира нивниот тревник ги натера сопствениците на овој дом во Сан Франциско да го ангажираат Land Studio C. Со големина од околу 1,500 квадратни стапки, задниот двор сега има топла када со сопствена клупа и вертикално садење (заден агол), оган маса, вградена скара, акценти од челик Кортен (за време на временските услови) и жици. Во овој поглед на во дворот, гледаме патека од бетонски поплочувачи поставени во чакал од грашок, простор за одмор со чадор и исцртан тврд пејзаж. Ѕидот, клупата и страничниот двор на кадата беа направени од старата палуба од црвено дрво. Продолжете на 6 од 23 подолу. 06 од 23 Друг дел од дворот земјиште СтудиоДа, ова е истиот двор во истиот прилично мал простор, дизајниран од Land Studio C за куќа во Сан Франциско. Гледано од средината на дворот кон куќата, можете да го видите надворешното дневна соба со маса за оган, трпезарија и мал заден трем. Продолжете до 7 од 23 подолу. 07 од 23 Промена на годишните времиња во двор инспирирана од Азија, Дизајнерска фирма Change of Seasons со седиште во Сакраменто, беше инспирирана од преградите на бенто-кутија за нејзиното реконструирање на двор кој има делови или прегради обложени со камен за да додаде интерес и структура на еко-пријателски современ градина.Продолжи до 8 од 23 подолу. 08 од 23 Малиот двор во Торонто надвор од уредувањето Работа со ограничен простор, Beyond Landscaping беше во можност да создаде одморалиште со ниско одржување во дворот на домот во Торонто, Канада, кој има мал базен од фиберглас, композитна плоча, хоризонтална ограда за приватност, и вештачка трева.Продолжи на 9 од 23 подолу. 09 од 23 Пријателски за семејството во двор во Сан Франциско КреоПредизвик: Да се ​​дизајнира двор за едно младо семејство во Сан Франциско кој би можел да вклучува простор за јадење и седење заедно со простор за две мали момчиња кои ќе ја пуштат својата имагинација. Creo Landscape Architecture засади сина трева и власатка без косење на берма за да си играат децата, заедно со интерактивни скулптури. Creo користеше издржливо црвено дрво за да ги изгради оградата и клупата, додека Podocarpus (борови од слива) обезбедуваат мек пејзаж и приватност. Кога не се користат, детските играчки на отворено се чуваат во клупите од црвено дрво. Продолжете до 10 од 23 подолу. 10 од 23 Уредни и вертикални дворови Меган МалојЕма Лам и нејзиниот дизајнерски тим во A Small Green Space специјализираат во мали дворови: најголемиот дел од нивните клиенти се во округот Џерси, Њу Џерси и блискиот Њујорк Сити. Овој урбан двор од 16 на 11.5 метри го делат три станови, што го прави предизвик за дизајнерите да пристапат преку три приватни скали што водат до дворот. Бидејќи нема снабдување со вода на отворено, избраните растенија се толерантни на суша. Меѓу надградбите на уредниот, симетричен дизајн вклучуваат: Лесен мебелНова ограда што вклучува вертикални жардинери, двор од син камен, вештачки тревник Продолжете до 11 од 23 подолу. 11 од 23 Мал двор со жардинери KL дизајни Сопствениците на овој мал двор во областа на заливот Сан Франциско ја најмија KL Designs за да го редизајнираат нивниот надворешен простор за да се сместат жардинери за подигнато дрво во кои можат да одгледуваат зеленчук и билки. Изградбата на подигнатите кревети им овозможува на растенијата да растат во квалитетна почва, ги држи подалеку од животни кои живеат во градот (како што се верверички и глувци) и обезбедува лесен пристап за одржување на зеленчукот. СоветНе треба да правите компромиси за одгледување зеленчук дури и ако имаш мал двор. Многу зеленчуци растат исклучително добро во контејнери, како што се домати, компири, пиперки и модри патлиџани. За брзорастечки контејнерски зеленчук, земете ги предвид грашокот и зелената салата. Продолжете до 12 од 23 подолу. 12 од 23. Додадено е соодветно странично двор со користење на основна карпа и претходно исечени плочници. Пријатната палуба има вградени седишта и јама за пожар со природен гас од бетон со призма. Новите растенија вклучуваат јапонски јавор и Pittosporum ‘Silver Sheen’. Продолжете до 13 од 23 подолу. 13 од 23 Презамислен Бруклин Браунстон Ајрин Калина-Џонс Кога нивните деца го надминаа дворот ориентиран кон децата, еден пар од Бруклин, двајцата професори, решија да ја реновираат градината на нивниот браунстон во Бруклин. Со помош на Outside Space NYC, дворот беше поделен на три области со различни нивоа. Геометриската пергола дава сенка и создава удобно место за седење на палубата на ајпе. Подигнатите кревети со наредени камења се засадени со мешавина од грмушки со ниско одржување, повеќегодишни и украсни треви. Сопственикот на куќата додаде модерен, лесен тросед на отворено и масичка за кафе за чувство на средината на векот. Продолжете на 14 од 23 подолу. 14 од 23 Бруклин Блустоун Амбер Скот ФредаДруг двор во Бруклин беше редизајниран од Амбер Фреда Пејзаж дизајни како простор за забава и релаксација. Внатрешна двор од син камен, прилагодени хоризонтални кутии за садење со тркалца за мобилност и ограда од Ipe ја надополнуваат надворешната кујна и просторот за седење со оган јама. дворот. Покрај бујната мешавина на цветни едногодишни и повеќегодишни растенија, Фреда користела лоза од сладок компир, лоза од труба, јапонски јавор, украсни треви и дренки. Сè е опремено со автоматизирани нисконапонски линии за наводнување и наводнување капка по капка. Продолжете до 15 од 23 подолу. 15 од 23 Белведер Фокусна точка Fernhill Неверојатната пергола од дрво е централниот дел на дворот во чудниот град Литиц, Пенсилванија, дизајниран од Fernhill Landscapes. Со тапацир, перници и цветни растенија кои се усогласуваат, просторот е интимен и привлечен. Продолжете на 16 од 23 подолу. 16 од 23 Центарот на Чикаго го открива дизајнот на подлогата Покрај Wrigley Field, следното најдобро место за уживање во играта Chicago Cubs е вашиот сопствен двор, веднаш во центарот на Чикаго. Создаден од Reveal Design, линеарниот дизајн се одликува со внатрешен двор направен со плочници Technoblock, Ipe, ограда од црн челик и матирано стакло, алуминиумски жардинери обложени со прав, а масата за оган и скарата се врамени со Ipe. Осветлените топчиња може да се прилагодат за да ги менуваат боите за одмор или спорт на ТВ. Продолжете на 17 од 23 подолу. 17 од 23 Зелена алхемија на природниот двор на Беркли Водена од верувањето дека градините треба беспрекорно да се вклопуваат со животите на нивните сопственици, Дебора Кучар од Зелената Алхемија создаде лежерен надворешен простор за куќа во Беркли, Калифорнија, кој содржи природни материјали како камен заедно со растенија кои создаваат бујна, приватен простор. Едноставните, класични пеперутки столчиња и огнената јама се опкружени со ангелска труба и лаванда, меѓу другите нешта што растат. Продолжете до 18 од 23 подолу. 18 од 23 луксузни Лисони во Мајами РицИталијанскиот архитект и дизајнер Пјеро Лисони ја создаде истоимената Вила Лисони во Риц-Карлтон Резиденс, Мајами Бич, имот од седум хектари со повеќе од 100 станови и ограничена колекција од 15 самостојни имоти. Овој луксузен стан има мал, раскошен двор со тропско уредување (вклучувајќи орхидеи), приватен бесконечен базен (имотот има и базени на лице место) и дворови што се достапни преку стаклени врати од подот до таванот. Продолжете до 19 23 подолу. 19 од 23 Yard With Zones Land AestheticСан Диего ужива во една од најидеалните клими во Соединетите Држави (или каде било), поради што сопствениците на овој дом во Енцинитас побараа помош од Envision Landscape Studio за да го извлечат максимумот од нивниот двор. Поделен на зони или делови, дворот вклучува тревник за домашни миленици и деца, оган јама со секојдневни седишта, покриена дневна соба на отворено, трпезарија и воден елемент, сето тоа опкружено со уредување со малку одржување. Продолжете до 20 од 23 подолу. 20 од 23 Плантер со цел Брадфорд соработници Ѕиркајќи низ портата на дворот во Провиденс, Род Ајленд, реконструиран од Bradford Associates, можете да погледнете ново оградување, двор со лесен мебел и подигнат кревет кој не само што дозволува сопствениците да одгледуваат растенија, но помага да се прегледа соседната подигната област за филтрирање. Продолжете до 21 од 23 подолу. 21 од 23 Corner Backyard во Вирџинија Heart’s Ease Сместена во аголот на задниот двор, поставена е клупа со композитна палуба пред зрела грмушка од hydrangea за да се создаде привлечен ќош. Дизајниран од Пеги Крапф од Heart’s Ease Landscape и Garden Designin Toano, Вирџинија, просторот има клупа што е поставена на камена подлога за да создаде рамна површина. Урните засадени со годишна боја може да се менуваат сезонски. Продолжете до 22 од 23 подолу. 22 од 23 Дизајн на двор со чиста линија Кристи Вебер Симетријата, геометрискиот дизајн и организацијата често се клучни за дизајнирање на мали дворови. Кристи Вебер Пејсажи беше инспириран од неодамнешното реновирање на ентериерот на овој сопственик на дом од Чикаго – модерно и со користење на чисти линии – за да се прошири просторот за живеење до дворот. Внатрешноста е поплочена со син камен со спојки со сини чипови. Оградата за заштита на приватноста е омекната со средни дрвја, како јапонски јавор, заедно со бреза и смрека, додека зеленика, рододендрон, арборвита и пахисандра додаваат интерес во текот на целата година. Продолжете на 23 од 23 подолу. 23 од 23 Супер мал двор претворен во магичен пејсаж од соништатаАндру Шеперд за волшебно уредување на пејсажи имаше задача да создаде двор за историски дом во Енглвуд Клифс, Њу Џерси. Предизвикот: „Апсолутно немаше двор. Она што беше таму беше околу 20 метри длабоко и околу 100 метри широк.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *