9 Преправки на двор пред и потоа – демо

Ако вашиот двор е џунгла или едноставно благ и досаден, можеби сонувате конечно да направите нешто во врска со тоа. Сега е време. Преправките на дворот се креативни и забавни за правење, и тие преобразуваат поголем дел од вашиот имот во употреблив простор. Забавувајте ги гостите, оставете ги вашите миленици да шетаат или да уживате во вашиот приватен надворешен простор во осаменост. Чувајте го на основа со нова трева и огниште или зголемете го со елаборирани тврдогради, палуби и водни карактеристики. Што и да посакате, можете да постигнете со преуредување на дворот. Како да го преуредите вашиот двор Започнете со цел што ќе ви помогне да смислите целосен план за преуредување на вашиот двор. Дали сте социјален тип кој сонува за летни скари и вечерни вечери со многу пријатели? Или барате приватна оаза која ќе ви помогне да заборавите на метежот и вревата на вашиот работен ден? Палубата ќе ја подигне вашата забава, давајќи ви цврст, сув простор за сите ваши забавни активности. Друга опција и поевтина е двор на ниво на земја направен од тули, поплочувања, камени плочи или дури и со чакал. Кога да го преуредите вашиот двор Најповолното време за да започнете со преуредување на вашиот двор трае од доцна пролет до рана есен, во повеќето области. Но, се зависи од тоа што правите. Како прво, бетонот е чувствителен на температура; генерално, ќе сакате температурите да бидат над 50 степени Фаренхајт. Тули и поплочувања може да се постават во секое време од годината, сè додека земјата е доволно мека за да може да ископате неколку инчи надолу. дека можат да уживаат во плодовите на својот труд во пролет и лето. 01 од 09 Претходно: Старк Бетон Ричард Лафлин Тоа е доволно вообичаена глетка меѓу домовите изградени од почетокот до средината на 20 век: долгата патека. Крајната точка на тие долги, асфалтирани патеки, гаражата со еден автомобил, ретко е добар натпревар за денешните поголеми возила и наместо тоа, обично станува работилница или простор за складирање. Но, сопствениците на овој дом во Солт Лејк Сити имале подобра идеја. Тие сакаа да ја трансформираат неискористената патека во прекрасен двор со растенија и трева. После: Функционална убавица Ричард Лафлин Со помош на архитектот за пејзажи Ричард Лафлин, сопствениците на куќи ја претворија игнорираната бетонска патека во кул, зелен простор за играње на нивните кучиња. Тие изградија пергола за да обезбедат сенка додека се релаксираат за време на топлите денови во Јута. Не само што перголата делува како основа за следење на винова лоза, туку помага и за визуелно разграничување на областа. 02 од 09 Претходно: Мочурливата Керол Хефернан Дизајнерката на пејзажи од Чикаго Керол Хефернан искористи единствена можност кога соседната куќа излезе на продажба. Со оглед на тоа што колибата била назадувана досега, нејзиниот преден двор би можел да стане двор на Керол. Но, оваа трансформација не би дошла без значајна работа. Идниот двор беше низок и подложен на поплави, состојба што се влоши со отстранувањето на масивно дрво каталпа. Просторот ќе треба сериозно да се уредува. После: Високо и суво и згодна Керол ХефернанЕдна нога врвна почва беше додадена на целата област, со што се подигна за да одговара на соседниот имот на Керол. За понатамошно промовирање на дренажата, редот на денот беше тврдокорните површини. Зимзелените тисови формираат ниска жива ограда за да го одделат новоизградениот двор од улицата. Првата работа за преуредување на дворот е правилно да се управува со водата. Водата од олуците и сливниците, подземните води, па дури и од соседите може да ги уништи најдобро поставените планови за преуредување. Француските одводи се популарен начин за исфрлање на вишокот вода од дворот. 03 од 09 Претходно: Темно и мрачно Крис ја сака ЏулијаВо дворот имаше сè што беше спротивно на тоа. Темно и мрачно, дворот едвај се чувствуваше поканувачки. Доминираше плевелот. Со дожд, земјата се замати. Имаше трупец лоциран напред и централно. Ништо во дворот не беше пријателски или инспиративно. Домашните блогери Крис и Џулија сакаа да го променат својот двор, но можеа да посветат само еден викенд на проектот. После: Викенд трансформација Крис ја сака Јулија Откако ги отстранија трупецот, плевелот и вишокот, Крис и Џулија додадоа челични ивици на патеката за да го содржат чакалот од грашок. Неколку плочи на почетокот на патеката ги поттикнуваат гостите да одат наназад. Сепак, навистина примамливата покана е огнената јама „направи сам“. Тие ја купиле пожарната како комплет се-во-едно. Но, слични јами за пожар може лесно да се изградат со создавање на круг од блокови за потпорни ѕидови. 04 од 09 Претходно: Калливиот хаос Жолта тула Дома Отстранија осум стебла од тис. Тогаш арбористот им рекол дека џиновските јавори мораат да си одат бидејќи се скапани. Кога се беше кажано и направено, Ким и Скот од домашниот блог Yellow Brick Home останаа со расипана ограда и каллив двор без трева. Речиси сè мораше да се отфрли и да се започне од свежо. По: Совршена одмена жолта тула Дома За да додадат трева во нивниот двор без трошоци или работа со тркалање бусен, Ким и Скот користеа бокал за да ја олабават почвата и да ја подготват за пресадување. Одржувањето на длабочина од само три инчи го олесни гребењето и чистењето. Младиот чемпрес го обѕрнува имотот и ќе расте нагоре и нанадвор за да формира зелен екран за приватност. Централниот дел на нивното создавање е двор од грашок со чакал со Adirondack столици свртени кон огништето направете го сам. 05 од 09 Претходно: Weedy and Wild Almost Makes Perfect По купувањето на нивниот дом, дизајнерската блогерка Моли и сопругот Гидеон го наследија речиси вашиот стандарден двор од ранчот во Јужна Калифорнија, игнориран од 1960-тите. Доаѓаше со многу плевел и сува трева и лошо негувани дрвја, но малку шарм. И, се разбира, имаше таа огромна единица за климатизација која се наѕираше над сè. После: Оазата во дворот речиси го прави совршениИако чинеше пакет, Моли вели дека целосно вредело да ја премести единицата за климатизација од двор. Потоа, шест стапки беа додадени на крајот на дворот за да се зголеми забавниот простор. Модерните плочници поставени во песок создаваат пустинско расположение, а периметарот на бугенвилите додава точки со жива боја кога тие цветаат. На куќата и дадоа и свеж слој боја. Сè на сè, конечниот дизајн беше кул, јасен, современ и голем со цврсти форми. 06 од 09 Претходно: Закрпа за неплодна нечистотија Арон БредлиОтворен, нечист двор може да изгледа како неинспиративен простор. Но, добрата работа е што ви овозможува слобода да дизајнирате без влијание на постоечкото зеленило или тврдокорни површини. Овој двор во Мисури претставуваше мноштво можности. Освен неколку дрвја што требаше да се спасат, овој двор беше подготвен за сè што сопствениците и пејзажниот архитект Арон Бредли би можеле да сонуваат. Оваа област беше блиску до тоа да биде празен лист како што било друго. По: Модерни линии Арон БредлиБидејќи куќата на нејзиниот голем дел од половина хектар е модерна, има смисла соодветно да се преуреди дворот. Во дизајнот беа вградени стандардни, издржливи растенија совршени за тој регион: зеленика, тис и габер. Бетонските поплочувачи со голем формат поставени во мексиканска речна карпа го комплетираат современиот изглед. Излезена е нова трева. На готовата валана трева му треба малку време за да се спои откако ќе се постави, а обично поминуваат неколку недели пред да може да се пешачи. Но, тоа е многу побрзо од сеење тревник од нула, процес кој може да потрае една или две години. 07 од 09 Претходно: Стил на празен шкрилец од Емили Хендерсон. Меѓутоа, како мајка на мали деца, Емили Хендерсон откри дека навистина сака прекрасен и функционален двор како зона за бегство за децата. Детството е минливо, така што Емили мораше да дејствува брзо за да го активира овој забавен простор за играње додека децата се уште беа мали. По: Стил на двор погоден за деца од Емили Хендерсон Овој двор е направен со забава на ум. Прво, комплетот за нишалки доби надворешно бојадисување Farrow & Ball во нијанса што одговара на оградата, помагајќи ѝ визуелно да се стопи. Новиот дрвен сет за игра ги проширува можностите за играње на децата. Емили, исто така, препорачува да се намали „ефектот на квадрат“ на дворовите. За таа цел, таа го обложила едниот раб од тревникот со камени плочи и ставила растенија со различна текстура и висина, како што се салвија, седум и лаванда, околу остатокот од периметарот. 8 од 9 подолу. 08 од 09 Претходно: Датирано Камено дело Van Zelst, Inc. Печатениот бетон има свое место. Работи добро за патеки, пешачки патеки, комерцијални простори и други области со голем сообраќај. Но, на овој двор му требаше пооргански изглед, а гајтаната почва, неинспирираните грмушки и жигосаниот бетон не го правеа добро тоа. Сопствениците сакаа послободен, поприроден изглед на нивниот двор. По: Natural Van Zelst, Inc. Дизајнерите на пејзаж од Илиноис Van Zelst, Inc. го трансформираше незгодниот двор во двор кој беше послободен и лесен за очи. Бетонот со жигоса беше искршен и одвлечен, за да биде заменет со син камен и полесен камен обилно испреплетени околу дворот. Свежите насади ја подобруваат надворешноста на домот, со неколку прскања на бои за да додадат интерес. 09 од 09 Претходно: Бетонски блокови за очи Екслузивно неред Кога непривлечен ѕид од пепел блок го дели вашиот имот од соседниот сосед, рушењето на ѕидот едвај е опција. Една опција е да ги насликате блоковите од гареж. Сè додека го користите вистинскиот тип на цемент и ѕидарски прајмер за да ги пополните порите, слојот за боја продолжува лесно како и обичен ѕид. Тие сфатија дека повеќе би сакале да ги прикријат пепелниците. По: Приватен засолниште Екслузивен неред Наместо да го искине или да го наслика ѕидот од гареж, тимот на Classy Clutter смисли екран за приватност и го изгради од евтина граѓа еден по два.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *