23 Ide për oborrin e vogël të shtëpisë për të shfrytëzuar sa më shumë hapësirën tuaj nstrim

Jo të gjithë janë të bekuar me një oborr të madh, por ka shumë ide të vogla për oborrin e shtëpisë për ta bërë pronën tuaj të duket dhe të funksionojë në mënyrën më të mirë. Për ata që jetojnë në vende me hapësira të jashtme më të ngushta, është vetëm një çështje praktike e dizajnit të zgjuar në një shkallë më të vogël. Pavarësisht nëse jetoni në një apartament, apartament, shtëpi në qytet, papafingo ose shtëpi që ka më shumë hapësirë ​​të brendshme sesa të jashtme, ju mund të gdhendni një oborr me dhe, pemë, bimë, oborr spanjol, ndenjëse dhe madje edhe veçori ujore. Ne kemi gjetur 23 dizajne dhe zgjidhje të ndryshme për oborret e vogla dhe hapësirat e jashtme, nga urbane në periferike dhe çdo gjë tjetër në mes. Softueri më i mirë i dizajnit të peizazhit 01 nga 23 Tucson Small Yard Design Kathryn Prideaux Kathryn Prideaux bën magji me hapësira të vogla në Tucson dhe qytete të tjera të Arizonës, duke infektuar ngjyrat e qiellit, terrenit përreth dhe natyrës në dizajnet e saj të peizazhit për shtëpitë e oborrit dhe godinat. Ajo bashkon me mjeshtëri stilet dhe materialet: rinovimin e mobiljeve moderne të mes-shekullit në natyrë, shtimin e materialeve fshatare, gjetjen e përdorimeve novatore për pllakat shumëngjyrëshe dhe përfshirjen e formave skulpturore dhe lëngjeve. Edhe pse kompleksi i godinës Skyline Springs në Tucson ka një pishinë, pronarët e kësaj njësie kërkonin një pishinë. Prideaux Design, me ndihmën e Cimarron Circle Construction Company, krijoi një pishinë mahnitëse me pllaka mozaiku blu prej qelqi, si elementi qendror i oborrit, me një parvaz për karriget e rripit në pishinë kur temperaturat në shkretëtirë rriten. Veçoritë shtesë përfshijnë një oborr spanjol të gdhendur prej betoni të derdhur në vend, panele dhe mure prej çeliku të ndryshkur, mure prej blloqesh prej qerpiçi origjinale dhe një komplet ngrënieje të rigjallëruar të oborrit Brown Jordan. Vazhdo në 2 nga 23 më poshtë. 02 nga 23 Yard for a Historic Home Jacobs GrantGerman Village në Columbus, Ohio, është një lagje me shtëpi me rreshta tullash të ndërtuara në vitet 1800 nga emigrantë gjermanë që i janë nënshtruar ruajtjes dhe rigjallërimit që nga viti 1959. Një oborr i vogël i shtëpisë në distrikt që kishte shtruar betoni të zbehur dhe një tavolinë të madhe hekuri u shndërrua nga Jacobs GrantDesignin në një hapësirë ​​funksionale dhe të këndshme për pronarët e shtëpive të reja. Jacobs Grant e ndau hapësirën në dy zona: një dhomë ndenjeje në natyrë dhe një zonë ngrënieje, e rrethuar nga gardhe me shkoza dhe dru boksi për të krijuar intimitet dhe strukturë. Projektuar në bashkëpunim me Pots Abilities, hapësirat përfshijnë tulla dhe gur blu, materiale të përdorura në fasadën e shtëpisë historike. Vazhdo në 3 nga 23 më poshtë. 03 nga 23 Njëkatëshe Spanjolle Gërmoni kopshtin tuaj Për dekada, lëndinat kanë qenë mbulesa e tokës pa u menduar shumë askush. Kjo ndodhi derisa thatësira e vazhdueshme në Kaliforni dhe rajone të tjera të thata i detyroi peizazhistët dhe pronarët e shtëpive të rimendojnë barin që gllabëron ujin dhe të gjejnë alternativa, si p.sh. Anselmo, Kaliforni, do të zëvendësonte barin me trumzë zvarritëse dhe mbulesa dhe bimë të tjera me ujë të ulët. U shtua një shteg i ri guri i Arizonës, së bashku me një oborr të vogël që përsërit tonet terrakote që gjenden diku tjetër në pjesën e jashtme të shtëpisë. Karakteristika të tjera, të mbajtura në minimum, përfshijnë një kolltuk Fermob portokalli, qeramikë shumëngjyrëshe dhe bimë tolerante ndaj thatësirës si p.sh. tibouchina, bisht luani, livando, rozmarina, yarrow, hisopi i perëndimit të diellit, pemë xhuxh luleshtrydhe, dhe lëngje të ndryshme dhe bari dekorativ.Kopshti xeriscape është projektuar për të përdorur minimalisht ujë. Megjithëse praktikohet në mënyrë tipike në klimat e thata dhe të thata, ai po bëhet gjithashtu i popullarizuar në lloje të tjera klimash si një mënyrë për të reduktuar përdorimin e ujit duke kursyer para dhe kohë në rregullimin e peizazhit. Vazhdo në 4 nga 23 më poshtë. 04 nga 23 Kthimi i oborrit të përparmë në oborrin e shtëpisë Catherine Bosler Çfarë bëni kur shtëpia juaj nuk ka oborr të shtëpisë? Ju huazoni hapësirë ​​kudo që mund ta gjeni. Në këtë rast, dizajnerja e peizazhit Catherine Bosler shikoi në oborrin e përparmë prej 560 metrash katrorë për këtë pronë të zonës së Los Anxhelosit. Frymëzuar nga bregu aty pranë, Bosler Earth krijoi një kuvertë druri të lyer me gri të dëshpëruar për të krijuar një dhomë të gjallë me zjarr. gropë. Një zonë ngrënieje në natyrë ka granit të dekompozuar (DG) nën këmbë dhe përmban një skarë dhe banak përgatitor. Bosler inkorporoi gjithashtu një shatërvan të gjatë për të maskuar zhurmën e rrugës dhe për të tërhequr zogjtë, shtoi stola të integruar prej druri dhe llaçi, gardhe privatësie dhe një kafaz me jasemin për aromën e tij tërheqëse.” Sfida ishte të vendosnim gjithçka në një hapësirë ​​kaq të vogël pa duke u ndjerë e sajuar dhe e tepruar dhe për ta bërë hapësirën shumë private”, thotë Bosler. Vazhdo në 5 nga 23 më poshtë. 05 nga 23 Oborri i pasmë me vaskë të nxehtë dhe Studio e tokës me Barbecue MUND Një kuvertë e vjetër dhe një dëshirë për të eliminuar lëndinën e tyre i shtyu pronarët e kësaj shtëpie në San Francisko të regjistronin Land Studio C. Me një sipërfaqe prej rreth 1,500 metra katrorë, oborri i shtëpisë tani përmban një vaskë të nxehtë me një stol të personalizuar dhe mbjellje vertikale (këndi i pasëm), një tavolinë zjarri, një Barbecue të integruar, thekse çeliku Corten (të motit) dhe drita me fije. Në këtë pamje të në oborr, ne shohim një shteg me shtrues betoni të vendosur në zhavorr bizele, një zonë lounge me një çadër dhe një peizazh të theksuar. Muri i ekranit të vaskës së nxehtë, stoli dhe një ekran anësor i oborrit u bënë nga kuverta e vjetër e drurit të kuq. Vazhdo në 6 nga 23 më poshtë. 06 nga 23 Një pjesë tjetër e studios së tokës në oborr Po, ky është i njëjti oborr në të njëjtën hapësirë ​​mjaft të vogël, i projektuar nga Land Studio C për një shtëpi në San Francisko. Shikuar nga mesi i oborrit në drejtim të shtëpisë, mund të shihni pamjen e jashtme sallon me tavolinën e zjarrit, zonën e ngrënies dhe verandën e vogël të pasme. Vazhdo në 7 nga 23 më poshtë. 07 nga 23 Ndryshimi i stinëve në oborrin e shtëpisë me frymëzim nga Azia Firma e dizajnit Change of Seasons me bazë në Sakramento u frymëzua nga ndarësit e një kutie bento për rimodelimin e saj të një oborri të shtëpisë që përmban seksione ose ndarje të veshura me gurë për t’i shtuar interes dhe strukturë një bashkëkohoreje miqësore me mjedisin kopsht.Vazhdo në 8 nga 23 më poshtë. 08 nga 23 Tiny Toronto Backyard Beyond Landscaping Duke punuar me hapësirë ​​të kufizuar, Përtej Peizazhit ishte në gjendje të krijonte një vendstrehim me mirëmbajtje të ulët në oborrin e shtëpisë në Toronto, Kanada, që përmban një pishinë të vogël me tekstil me fije qelqi, stolisje të përbërë, një gardh horizontal për privatësi, dhe terren artificial.Vazhdo në 9 nga 23 më poshtë. 09 nga 23 Familje në San Francisco Backyard CreoSfida: Të dizenjosh një oborr shtëpie për një familje të re në San Francisko që mund të përfshijë dhomë për ngrënie dhe ndenjëse së bashku me hapësirën për dy djem të vegjël për të lënë të egër imagjinatën e tyre. Arkitektura e Peizazhit Creo mbolli fescue me ngjyrë blu dhe pa kositje në një bermë për të luajtur fëmijët, së bashku me skulptura interaktive. Creo përdori dru të kuq të qëndrueshëm për të ndërtuar gardhin dhe stolin, ndërsa Podocarpus (pishat e kumbullës) ofrojnë peizazh të butë dhe privatësi. Kur nuk përdoren, lodrat e jashtme të fëmijëve ruhen brenda stolave ​​të drurit të kuq. Vazhdo në 10 nga 23 më poshtë. 10 nga 23 Oborri i pasmë i pastër dhe vertikal Megan MaloyEmma Lam dhe ekipi i saj i projektimit në A Small Green Space specializohen në oborre të vogla: pjesa më e madhe e klientëve të tyre janë në Jersey County, New Jersey dhe aty pranë në qytetin e Nju Jorkut. Ky oborr i shtëpisë urbane 16 x 11.5 këmbë ndahet nga tre apartamente, duke e bërë atë një sfidë për projektuesit që të kenë akses nëpërmjet tre shkallëve private që të çojnë në oborr. Meqenëse nuk ka furnizim me ujë në natyrë, bimët e zgjedhura janë tolerante ndaj thatësirës. Ndër përmirësimet në dizajnin e pastër dhe simetrik përfshijnë:Mobilje të lehta Gardhe të reja që përfshijnë mbjellëse vertikaleNjë oborr me gurë bluNjë lëndinë artificialeVazhdo në 11 nga 23 më poshtë. 11 nga 23 Oborri i Vogël me Mbjellës KL DesignsPronarët e këtij oborri të vogël në zonën e Gjirit të San Franciskos punësuan KL Designs për të ridizajnuar hapësirën e tyre të jashtme për të akomoduar mbjellësit e drurit të rritur në të cilat ata mund të rritin perime dhe barishte. Ndërtimi i shtretërve të ngritur i lejon bimët të rriten në tokë cilësore, i mban ato larg kafshëve që banojnë në qytet (si ketrat dhe minjtë) dhe siguron qasje të lehtë për mirëmbajtjen e perimeve. KëshillëNuk keni nevojë të bëni kompromis për rritjen e perimeve edhe nëse ju keni një oborr të vogël. Shumë perime rriten jashtëzakonisht mirë në kontejnerë, të tilla si domatet, patatet, specat dhe patëllxhanët. Për perimet në kontejnerë me rritje të shpejtë, merrni parasysh bizelet dhe marulen. Vazhdo në 12 nga 23 më poshtë. 12 nga 23 Struktura e organizuar e oborrit të pasmë Hibiscus blu Për simetri dhe organizim, një oborr spanjol i bërë nga guri i flamurit në formë të çrregullt të Arizonës u zëvendësua nga projektuesit “Blue Hibiscus Gardens” me pllaka drejtkëndëshe prej guri blu në një model rrapi. U shtua një oborr spanjol anësor që përputhet duke përdorur gurin bazë dhe asfaltuesit e prerë paraprakisht. Një kuvertë komode përmban ndenjëse të integruar dhe një gropë zjarri gazi natyror me majë betoni me xham zjarri prizëm. Bimët e reja përfshijnë një panje japoneze dhe Pittosporum ‘Silver Sheen’. Vazhdo në 13 nga 23 më poshtë. 13 nga 23 Irene Kalina-Jones i riimagjinuar në Brooklyn Brownstone Kur fëmijët e tyre ia kalonin oborrit të orientuar drejt fëmijëve, një çift nga Bruklini, të dy profesorë, vendosën të rinovonin kopshtin e gurit të tyre të murrmë në Brooklyn. Me ndihmën e “Outside Space NYC”, oborri i shtëpisë u nda në tre zona me nivele të ndryshme. Një pjergull gjeometrike ofron hije dhe krijon një zonë të rehatshme ndenjëse në kuvertën ipe. Shtretërit e ngritur me gurë janë mbjellë me një përzierje shkurresh me mirëmbajtje të ulët, bimë shumëvjeçare dhe barishte zbukuruese. Pronari i shtëpisë shtoi një divan dhe tavolinë kafeje moderne e të lehtë në natyrë për një ndjenjë të mesit të shekullit. Vazhdo në 14 nga 23 më poshtë. 14 nga 23 Brooklyn Bluestone Amber Scott FredaNjë tjetër oborr i shtëpisë në Brooklyn u ridizajnua nga Amber Freda Peisazhi Designështë një hapësirë ​​për argëtim dhe relaksim. Një oborr spanjol me gurë blu, kuti mbjellëse horizontale të personalizuara me rrota për lëvizshmëri, dhe gardhe të bëra nga Ipe plotësojnë kuzhinën e jashtme dhe zonën e ndenjëseve me një gropë zjarri. Sfida e Freda-s për këtë hapësirë: përdorimi i bimëve të duhura për xhepat e ndryshëm të diellit dhe hijes. oborri. Përveç një përzierjeje të harlisur të bimëve të lulëzuara njëvjeçare dhe shumëvjeçare, Freda përdori hardhinë e patates së ëmbël, hardhinë e trumbetës, panje japoneze, barëra zbukuruese dhe drurë qensh. Gjithçka është e pajisur me linja të automatizuara të ndriçimit të tensionit të ulët dhe të ujitjes me pika. Vazhdo në 15 nga 23 më poshtë. 15 nga 23 Gazebo Focal Point FernhillNjë pjergull mahnitëse prej druri është pjesa qendrore e një oborri të shtëpisë në qytetin e çuditshëm të Lititz, Pensilvani, i projektuar nga Fernhill Peisazhet. Me tapiceri, jastëkë dhe bimë të lulëzuara që harmonizohen, hapësira është intime dhe tërheqëse. Vazhdo në 16 nga 23 më poshtë. 16 nga 23 Downtown Chicago Pad Reveal Design Përveç Wrigley Field, vendi tjetër më i mirë për të shijuar një lojë Chicago Cubs është oborri juaj i shtëpisë, pikërisht në qendër të qytetit të Çikagos. Krijuar nga Reveal Design, dizajni linear përmban një oborr spanjol të bërë me asfaltues technoblock, Ipe, gardhe prej çeliku të zi dhe xhami të ngrirë, mbjellës me pluhur alumini, dhe tavolina e zjarrit dhe zona e skarës janë të përshtatura me Ipe. Sferat e ndriçuara mund të rregullohen për të ndryshuar ngjyrat për pushime ose sporte në TV. Vazhdo në 17 nga 23 më poshtë. 17 nga 23 Alkimia e gjelbër në oborrin e pasmë të Berkeley-it Natyrore E udhëhequr nga besimi se kopshtet duhet të përzihen pa probleme me jetën e pronarëve të tyre, Deborah Kuchar nga Green Alchemy krijoi një hapësirë ​​të zakonshme në natyrë për një shtëpi në Berkeley, Kaliforni, që përmban materiale natyrore si guri së bashku me bimët që krijojnë një hapësirë ​​e harlisur, private. Karriget e thjeshta, klasike të fluturave dhe një gropë zjarri janë të rrethuara nga boria e engjëllit dhe livanda, ndër të tjera në rritje. Vazhdo në 18 nga 23 më poshtë. 18 nga 23 Lissoni luksoze në Miami Ritz Arkitekti dhe stilisti italian Piero Lissoni krijoi Villa Lissoni në Ritz-Carlton Residences, Miami Beach, një pronë prej shtatë hektarësh me më shumë se 100 godina dhe një koleksion të kufizuar prej 15 pronash të pavarura. Ky apartament luksoz përmban një oborr të vogël dhe të harlisur me peizazhe tropikale (përfshirë orkide), një pishinë private me pafundësi (prona ka gjithashtu pishina në vend) dhe oborr spanjol që janë të aksesueshme nëpërmjet dyerve xhami nga dyshemeja deri në tavan. Vazhdo në 19 nga 23 më poshtë. 19 nga 23 Yard With Zones Toke AestheticSan Diego gëzon një nga klimat më ideale në Shtetet e Bashkuara (ose kudo), kjo është arsyeja pse pronarët e kësaj shtëpie në Encinitas kërkuan ndihmë nga Envision Landscape Studio për të përfituar sa më shumë nga hapësira e oborrit të shtëpisë së tyre. I ndarë në zona ose seksione, oborri përfshin një lëndinë për kafshët shtëpiake dhe fëmijët, një gropë zjarri me ndenjëse të rastësishme, një dhomë ndenjeje të mbuluar në natyrë, një zonë ngrënieje dhe një element uji, të gjitha të rrethuara nga peizazhe me mirëmbajtje të ulët. Vazhdo në 20 nga 23 më poshtë. 20 nga 23 Mbjellës me një qëllim bashkëpunëtorët e Bradfordit Duke parë nga porta e një oborri të shtëpisë në Providence, Rhode Island, të rimodeluar nga Bradford Associates, ju mund të kapni një paraqitje të shkurtër të gardheve të reja, një oborr spanjol me mobilje të lehta dhe një shtrat të ngritur që jo vetëm e lejon pronarët të rritin bimë, por ndihmon në kontrollimin e një zone filtrimi të ngritur ngjitur. Vazhdo në 21 nga 23 më poshtë. 21 nga 23 Corner Backyard në Virxhinia Heart’s Ease E ngulitur në një cep të një oborri të shtëpisë, një stol me stolisje të përbërë u vendos përpara një shkurre të pjekur lulebore për të krijuar një kënd tërheqës. E dizenjuar nga Peggy Krapf e Heart’s Ease Landscape dhe Garden Designin Toano, Virxhinia, hapësira përmban një stol që është vendosur në një shtresë guri për të krijuar një sipërfaqe të niveluar. Urnat e mbjella me ngjyrë vjetore mund të ndryshohen sipas sezonit. Vazhdo në 22 nga 23 më poshtë. 22 nga 23 Dizajni i oborrit të shtëpisë me vijë të pastër Christy Webber Simetria, dizajni gjeometrik dhe organizimi janë shpesh çelësi për dizajnimin e oborreve të vogla.Christy Webber Landscapes u frymëzua nga rinovimi i brendshëm i fundit i këtij pronari të shtëpisë në Çikago—modern dhe duke përdorur linja të pastra—për të zgjeruar hapësirën e banimit në oborr. Patio është e shtruar me gur blu me fuga blu. Një gardh privatësie zbutet me pemë me përmasa mesatare, si pemët e panjeve japoneze, së bashku me pemët e thuprës dhe bredhit, ndërsa druri i boksit, rododendroni, arborvitae dhe pachysandra shtojnë interesin gjatë gjithë vitit. Vazhdo në 23 nga 23 më poshtë. 23 nga 23 Oborri i pasmë super i vogël i kthyer në një peizazh magjik të ëndrraveAndrew Shepherd of Magic Peizazhit u ngarkua të krijonte një oborr të shtëpisë për një shtëpi historike në Englewood Cliffs, New Jersey. Sfida: “Nuk kishte absolutisht oborr të shtëpisë. Ajo që ishte atje ishte rreth 20 metra e thellë dhe rreth 100 metra e gjerë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *