9 Para

Nëse oborri juaj është një xhungël ose thjesht i butë dhe i mërzitshëm, mund të ëndërroni të bëni diçka më në fund për të. Tani është koha. Përmirësimet e oborrit të shtëpisë janë krijuese dhe argëtuese për t’u bërë, dhe ato transformojnë më shumë nga prona juaj në hapësirë ​​të përdorshme. Argëtoni mysafirët, lërini kafshët tuaja shtëpiake të bredhin ose shijoni hapësirën tuaj private të jashtme në vetmi. Mbajeni atë bazë me barin e ri dhe një gropë zjarri ose zgjeroni atë me mure, kuverta dhe veçori të hollësishme ujore. Çfarëdo që dëshironi, mund ta realizoni me një ndryshim në oborrin e shtëpisë. Si të rindërtoni oborrin e shtëpisë tuaj Filloni me një qëllim që ju ndihmon të krijoni një plan të përgjithshëm për azhurnimin e oborrit tuaj. Jeni tipi social që ëndërron barbekju verore dhe mbrëmje me shumë miq? Apo jeni duke kërkuar për një oaz privat që do t’ju ndihmojë të harroni ngutje dhe ngutje të ditës tuaj të punës? Një kuvertë do të lartësojë festën tuaj, duke ju dhënë një hapësirë ​​të fortë dhe të thatë për të gjitha aktivitetet tuaja argëtuese. Një tjetër opsion dhe më pak i kushtueshëm është një oborr spanjol në nivel tokësor i bërë nga tulla, shtrojë, gurë flamuri apo edhe me zhavorr. Kur të rinovoni oborrin e shtëpisë tuaj Koha më e favorshme për të filluar rinovimin e oborrit tuaj zgjat nga fundi i pranverës deri në fillim të vjeshtës, në shumicën e zonave. Por gjithçka varet nga ajo që po bëni. Për një, betoni është i ndjeshëm ndaj temperaturës; në përgjithësi, ju do të dëshironi që temperaturat të jenë mbi 50 gradë Fahrenheit. Tullat dhe pllakat mund të vendosen në çdo kohë të vitit, për sa kohë që toka është mjaft e butë që ju të mund të gërmoni disa centimetra poshtë. Shumë pronarë të shtëpive zgjedhin të përshpejtojnë ndryshimin e oborrit të shtëpisë së tyre, duke i shtyrë ata në ato muaj më pak se të favorshëm, kështu që që ata të mund të shijojnë frytet e punës së tyre në pranverë dhe verë. 01 nga 09 Para: Stark Concrete Richard LaughlinËshtë një pamje mjaft e zakonshme midis shtëpive të ndërtuara në fillim të shekullit të 20-të: rruga e gjatë me makinë. Pika përfundimtare e atyre rrugëve të gjata, të asfaltuara, një garazh me një makinë, rrallë është një ndeshje e mirë për automjetet më të mëdha të sotme dhe në vend të kësaj zakonisht bëhet një punishte ose zonë magazinimi. Por pronarët e kësaj shtëpie në Salt Lake City kishin një ide më të mirë. Ata donin ta transformonin rrugën e papërdorur në një oborr të bukur me bimë dhe bar. Pas: Bukuroshja Funksionale Richard LaughlinMe ndihmën e arkitektit të peizazhit Richard Laughlin, pronarët e shtëpive e kthyen rrugën e injoruar të betonit në një hapësirë ​​të freskët dhe të gjelbër për të luajtur qentë e tyre. Ata ndërtuan një pjergull për të siguruar hije ndërsa pushonin gjatë ditëve të nxehta të Jutas. Jo vetëm që një pjergull vepron si bazë për hardhitë pasuese, por gjithashtu ndihmon për të përvijuar vizualisht një zonë. Përmirësimi para dhe pas njëkatëshe nga Richard LaughlinVazhdo në 2 nga 9 më poshtë. 02 nga 09 Më parë: Swampy Carol Heffernan Dizajnerja e peizazhit të Çikagos Carol Heffernan shfrytëzoi një mundësi unike kur vila ngjitur doli në shitje. Meqenëse vila ishte prapa deri më tani, oborri i saj i përparmë mund të bëhej oborri i shtëpisë së Carol. Por ky transformim nuk do të vinte pa punë të rëndësishme. Oborri i pasmë ishte i ulët dhe i prirur ndaj përmbytjeve, një gjendje e përkeqësuar nga heqja e një peme masive katalpa. Hapësira duhet të rregullohet seriozisht. Pas: Carol Heffernan i lartë dhe i thatë dhe i mrekullueshëm Një këmbë tokë e sipërme iu shtua të gjithë zonës, duke e ngritur atë në përputhje me pronën fqinje të Carol. Për të promovuar më tej kullimin, gërmimi i sipërfaqeve të forta ishte rend i ditës. Devrat me gjelbërim të përhershëm formojnë një mbrojtje të ulët për të ndarë oborrin e sapobërë nga rruga. Rendi i parë i biznesit për një rinovim të oborrit të shtëpisë është të menaxhoni siç duhet ujin. Uji nga ulluqet dhe derdhjet e ujit, ujërat nëntokësore, apo edhe nga fqinjët mund të prishin planet më të mira të ndryshimit. Kullimet franceze janë një mënyrë popullore për të hequr ujin e tepërt të oborrit të shtëpisë. Para-dhe-Pas ChicagoBackyard Expansion Makeover Vazhdoni në 3 nga 9 më poshtë. 03 nga 09 Më parë: E errët dhe e zymtë Chris Loves JuliaOborri i shtëpisë kishte gjithçka kundër tij. E errët dhe e zymtë, oborri vështirë se ndjehej tërheqës. Barërat e këqija dominonin. Me shi, toka u bë me baltë. Kishte një trung peme të vendosur përpara dhe në qendër. Asgjë rreth oborrit nuk ishte miqësore apo frymëzuese. Blogerët e shtëpisë Chris dhe Julia donin të ndryshonin oborrin e shtëpisë së tyre, por ata mund t’i kushtonin vetëm një fundjavë projektit. Pas: Transformimi i fundjavës Chris Loves JuliaPasi hoqën trungun, barërat e këqija dhe tepricën, Chris dhe Julia shtuan skajet prej çeliku të vendkalimit për të mbajtur zhavorrin e bizeles. Disa gurë flamuri në fillim të vendkalimit i nxisin mysafirët të ecin në anën e pasme. Ftesa vërtet joshëse, megjithatë, është gropa e zjarrit, bëjeni vetë. Ata blenë gropën e zjarrit si një çantë të gjitha-në-një. Por gropa të ngjashme zjarri mund të ndërtohen lehtësisht duke krijuar një rreth blloqesh muri mbajtës. Përmirësimi i oborrit të shtëpisë në fundjavë nga Chris Loves JuliaVazhdo në 4 nga 9 më poshtë. 04 nga 09 Më parë: rrëmujë baltë Tulla e verdhë HomeAta hoqën tetë pemë yew. Pastaj arbëristi u tha atyre se panjet gjigante duhej të largoheshin pasi ishin të kalbur. Kur gjithçka u tha dhe u bë, Kim dhe Scott nga blogu i shtëpisë Yellow Brick Home mbetën me një gardh të dëmtuar dhe një oborr me baltë pa bar. Pothuajse gjithçka duhej të hiqej dhe të fillonte nga e freskëta. Pas: Perfect Respite Yellow Brick HomePër të shtuar bar në oborrin e shtëpisë së tyre pa shpenzime ose punë për të hedhur petë, Kim dhe Scott përdorën një furçë për të liruar dheun dhe për ta përgatitur atë për mbjellje të tepërt. Ruajtja e një thellësie prej vetëm tre centimetrash e bëri më të lehtë gërvishtjen dhe pastrimin. Qiparisja e re e qarkon pronën dhe do të rritet lart e jashtë për të formuar një ekran të gjelbër të privatësisë. Pjesa qendrore e krijimit të tyre është një oborr spanjol me zhavorr bizele me karrige Adirondack përballë një grope zjarri vetë. 05 nga 09 Më parë: Weedy and Wild Gas Makes PerfectMe blerjen e shtëpisë së tyre, blogerja e dizajnit Molly dhe bashkëshorti Gideon trashëguan pothuajse oborrin e shtëpisë tuaj standarde të viteve 1960 të injoruar në fermën e Kalifornisë Jugore. Erdhi me shumë barëra të këqija dhe bar të thatë dhe pemë të pambrojtura, por pak bukuri. Dhe sigurisht, ishte ajo njësia gjigante e kondicionerit që duket mbi gjithçka. Pas: Oasis në oborrin e shtëpisë pothuajse e bën të përsosur Edhe pse kushtoi një pako, Molly thotë se ia vlente plotësisht të zhvendosej njësia e kondicionerit nga oborri. Më pas, gjashtë këmbë u shtuan në fund të oborrit për të rritur hapësirën argëtuese. Asfaltuesit modernë të vendosur në rërë krijojnë një humor të shkretëtirës dhe perimetri i bougainvillea shton pika me ngjyra të gjalla kur ato lulëzojnë. Ata gjithashtu i dhanë shtëpisë një shtresë të freskët bojë. Në përgjithësi, dizajni përfundimtar ishte i lezetshëm, i qartë, bashkëkohor dhe i madh në forma të forta. Makeover Oasis Backyard nga Almost Makes PerfectVazhdo në 6 nga 9 më poshtë. 06 nga 09 Më parë: Njolla e papastërtisë shterpë Aaron BradleyNjë oborr i hapur dhe i papastër i shtëpisë mund të duket si një hapësirë ​​jofrymëzuese. Por gjëja e mirë është se ju lejon lirinë për të dizajnuar pa ndikimin e gjetheve ekzistuese ose të gërvishtjeve. Ky oborr i shtëpisë së Misurit paraqiti një mori mundësish. Me përjashtim të disa pemëve që do të shpëtoheshin, ky oborr i shtëpisë ishte gati për gjithçka që pronarët dhe arkitekti i peizazhit Aaron Bradley mund të ëndërronin. Kjo zonë ishte aq afër të qenit një fletë bosh si çdo gjë tjetër. Pas: Linjat moderne Aaron BradleyPër shkak se shtëpia në pjesën e saj të madhe, gjysmë hektari është moderne, kishte kuptim që të ndryshonte oborrin e shtëpisë në përputhje me rrethanat. Bimët standarde dhe të qëndrueshme, të përsosura për atë rajon, u përfshinë në dizajn: dru boksi, yew dhe shkoza. Shtruara betoni me format të madh të vendosura në shkëmbinj lumor meksikan plotësojnë pamjen bashkëkohore. U hap terren i ri. Terreni i gatshëm dhe i mbështjellë kërkon pak kohë për t’u bashkuar pasi të jetë shtruar dhe zakonisht kalojnë disa javë përpara se të mund të ecësh mbi të. Por është shumë më e shpejtë se mbjellja e një lëndinë nga e para, një proces që mund të zgjasë një ose dy vjet. Para-dhe-Pas Makeover Modern Backyard Makeover Vazhdoni në 7 nga 9 më poshtë. 07 nga 09 Më parë: Blank Slate Style nga Emily Henderson Me barin e gërvishtur dhe grupin e vetmuar të lëkundjeve, oborri i shtëpisë ishte i mirë, por asgjë spektakolare. Megjithatë, si nënë e fëmijëve të vegjël, Emily Henderson zbuloi se ajo me të vërtetë donte një oborr të bukur dhe funksional si një zonë shpëtimi për fëmijët. Fëmijëria është kalimtare, kështu që Emily-t duhej të vepronte shpejt për të vënë në funksion këtë zonë argëtuese të lojës, ndërsa fëmijët ishin ende të vegjël. Pas: Kid-Friendly Backyard Style nga Emily HendersonKy oborr i shtëpisë u ndërtua duke pasur në mendje argëtimin. Së pari, grupi i lëkundjes mori bojë të jashtme Farrow & Ball në një nuancë që të përshtatet me gardhin, duke e ndihmuar atë të shkrihet vizualisht. Një grup i ri lojrash prej druri zgjeron mundësitë e lojës për fëmijët. Emily, gjithashtu, rekomandon reduktimin e “efektit të kutisë katrore” të oborreve të shtëpisë. Për këtë qëllim, ajo rreshtoi njërën skaj të lëndinës me gurë flamuri dhe vendosi bimë me tekstura dhe lartësi të ndryshme, të tilla si salvia, sedum dhe livando, rreth pjesës tjetër të perimetrit. 8 nga 9 më poshtë. 08 nga 09 Më parë: Punimet e gurit me datë Van Zelst, Inc. Betoni i stampuar ka vendin e vet. Ajo funksionon mirë për rrugët me makinë, vendkalimet, hapësirat tregtare dhe zona të tjera me trafik të lartë. Por ky oborr i shtëpisë kishte nevojë për një pamje më organike, dhe mbulesa me miun, shkurret e pafrymëzuara dhe betoni i stampuar nuk po e bënin mirë. Pronarët donin një pamje më të lirë dhe më natyrale në oborrin e shtëpisë së tyre. Pas: Natural Van Zelst, Inc. Dizajnerët e peizazhit në Illinois Van Zelst, Inc. transformoi një oborr të vështirë të shtëpisë në një oborr më të lirë dhe më të lehtë për sytë. Betoni i stampuar u copëtua dhe u tërhoq, për t’u zëvendësuar nga guri blu dhe guri i fushës, me pika të bollshme rreth oborrit. Mbjelljet e freskëta përmirësojnë pamjen e jashtme të shtëpisë, me disa spërkatje ngjyrash për të shtuar interes. 09 nga 09 Më parë: Rrëmuja e stilit të lartë e syve me blloqe betoni Kur një mur jo tërheqës blloku i zhirit ndan pronën tuaj nga fqinji fqinj, rrënimi i murit vështirë se është një opsion. Një opsion është të lyeni blloqet e zhirit. Për sa kohë që përdorni llojin e duhur të astarit të çimentos dhe muraturës për të mbushur poret, shtresa e bojës vazhdon aq lehtë sa lyerja e çdo muri të zakonshëm. Megjithatë, truri prapa blogut të dizajnit Classy Clutter kishte një mashtrim në mëngët e tyre. Ata kuptuan se më mirë do të mbulonin blloqet e zhirit. Pas: Private Haven Classy Clutter Në vend që të grisnin ose lyenin murin e blloqeve të zhirit, ekipi Classy Clutter shpiku një ekran privatësie dhe e ndërtoi atë nga lëndë druri të lira një nga dy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *